prezident Guiney

Z Wikipédie, voľnej encyklopédie
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
prezident Guinejskej republiky
fr. Prezident Republiky Guinée
Štátny znak Guinejskej republiky
Štátny znak Guinejskej republiky
Alpha Conde - Výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra 2012.jpg
Pozícia sa drží
Alpha Conde
od 21.12.2010
pozícia
Vedie Guinea
Bydlisko prezidentský palác [d]
Funkčné obdobie 7 rokov, nie viac ako 2 funkčné obdobia
Objavil sa 2. októbra 1958

Prezident Guinejskej republiky ( fr. Président de la République de Guinée ) je hlavou Guinejskej republiky .

Podľa ústavy bol 23. decembra 1990 zvolený ľudovým hlasovaním na obdobie 5 rokov s právom byť znovuzvolený na druhé obdobie. Po novele ústavy v roku 2001 bol prezident volený na obdobie 7 rokov s právom byť opakovane zvolený neobmedzene. Prezident Guinejskej republiky je vrchným veliteľom ozbrojených síl a tvorí a vedie vládu. Prezident tiež vymenúva predsedu vlády Guiney , hoci takáto funkcia nie je stanovená v ústave.

História

Funkcia prezidenta Guinejskej republiky bola zriadená ústavou 10. novembra 1958 . Po dohode s ňou a dodatkoch prijatých v nasledujúcich rokoch bol prezident Guinejskej republiky volený vo všeobecných a priamych voľbách na obdobie 7 rokov. Bol hlavou štátu, predsedom vlády (kabinet ministrov, ktorý pozostával z ministrov a štátnych tajomníkov) a vrchným veliteľom ozbrojených síl a zastupoval krajinu aj v zahraničí. Prezident vymenoval a odvolal ministrov a iných civilných a vojenských predstaviteľov. Prvým prezidentom s formuláciou „ z poverenia vlády “ bol 10. novembra 1958 Ahmed Sekou Toure , ktorý bol oficiálne zvolený do tejto funkcie v prvých všeobecných prezidentských voľbách 15. januára 1961 . Predtým, od momentu vyhlásenia nezávislosti 2. októbra 1958 až do prijatia ústavy, stál na čele štátu a vlády aj predseda Rady vlády Guiney Ahmed Sekou Touré, ktorý bol oficiálne menovaný prezidentom republiky. z Guiney. V rokoch 1968 , 1974 a 1982 bol opätovne zvolený za prezidenta republiky.

Prezident Guinejskej republiky Lansana Conte bol do tejto funkcie vymenovaný v roku 1984 rozhodnutím Vojenského výboru pre národné obrodenie . Po prijatí ústavy v roku 1990 bol 19. decembra 1993 vo viacstranných voľbách zvolený za prezidenta republiky. Opätovne bol zvolený 14. decembra 1998 a 21. decembra 2003 (platné do decembra 2010 ).

Lansana Conte náhle zomrel 22. decembra 2008 a podľa ústavy jeho povinnosti prešli na predsedu Národného zhromaždenia (teda na predsedu parlamentu) Abubakara Somparu , ktorý mal uskutočniť voľby nového prezidenta republiky do 60 dní. Dňa 24. decembra 2008 však boli povinnosti prezidenta republiky prevedené na kapitána Mousse Dadi Kamaru dohodou medzi vládou premiéra Ahmeda Tidiane Soareho a armádou, ktorá vytvorila Národnú radu pre demokraciu a rozvoj . Funkčné obdobie Moussa Dadi Kamara je stanovené na dva roky, do konca decembra 2010 , kedy sa budú konať slobodné voľby.

Zoznam prezidentov

Prezident Guinejskej republiky ( fr. Président de la République de Guinée )
nie Prezident Obrázok Predsednícke obdobie Trvanie vlády
Štart Koniec
1 Ahmed Sekou Touré

(1922 - 1984)

Sekou Toure usgov-83-08641.jpg
10. novembra 1958 26. marca 1984 9268 dní
-

a o.

Louis Lansana Beavogi

(1923 - 1984)

Bundesarchiv B 145 Bild-F017682-0016, Bonn, AA, Schröder mit Außenminister von Guinea retušované (orezané) .jpg
27. marca 1984 3. apríla 1984 7 dní
2 Lansana Conte

(1934 - 2008)

Lansana Conté 27. júla 2001-1 (orezané) .jpg
5. apríla 1984 22. december 2008 9027 dní
3 Moussa Dadi Kamara

(nar. 1964)

Moussa Dadis Camara 2009-08-08.jpg
24. december 2008 3. december 2009 344 dní
-

a o.

Sekuba Konate

(nar. 1966)

3. december 2009 21. december 2010 383 dní
4 Alpha Conde

(nar. 1938)

Alpha Conde - Výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra 2012.jpg
21. december 2010 Súčasný prezident 3910 dní